Revoir la version française

CLIQUEZ OU APPUYEZ ici
pour consulter la version française

[ CLICK OR TAP HERE TO DOWNLOAD THE FULL PROGRAMME OF THE CONFERENCE ]

[ CLICK OR TAP TO SEE THE LIST OF PARTICIPANTS ]

INTER­NATIONAL OLYMPIC ACADEMY

62nd INTERNATIONAL SESSION
FOR YOUNG OLYMPIC AMBASSADORS
11 – 23 June 2022
ANCIENT OLYMPIA
GREECE

EPHORIA OF THE INTERNATIONAL OLYMPIC ACADEMY

PRESIDENT

  • Isidoros KOUVELOS (HOC Member)

VICE-PRESIDENT

  • SPYROS ZANNIAS (HOC Member)

MEMBERS

  • Ser Miang NG (IOC Vice-President)
  • Mikaela CONJUANGO JAWORSKI (IOC EB member)
  • Spyros CAPRALOS (HOC President – ex officio member, IOC member)
  • Pere MIRÓ (Senior advisor to the IOC President)
  • Emmanuel KOLYMPADIS (HOC Secretary General – ex officio member)
  • Georgios KARABETSOS (HOC member)
  • Alexandra PALLIS (HOC member)
  • Constantinos FILIS (HOC member)
  • Georgios GEORGIOPOULOS (Mayor, Ancient Olympia – ex officio member)

HONORARY PRESIDENT

  • Thomas BACH (IOC President)

DEAN

  • Konstantinos GEORGIADIS (Professor, University of Peloponnese)

INTERNATIONAL OLYMPIC ACADEMY

52 Dimitrios Vikelas Avenue
152 33 Halandri - Athens, Greece

Tel.: +30 210 6878809-12, +30 210 6878953

E-mail: ioa@ioa.org.gr

Web site: www.ioa.org.gr

270 65 Ancient Olympia, Greece

Tel: +30 26240 23181-2

IOC CULTURE AND OLYMPIC HERITAGE COMMISSION

CHAIR

  • Khunying Patama LEESWADTRAKUL

MEMBERS

  • Nita AMBANI
  • Valeriy BORZOV
  • Aïcha GARAD ALI
  • The Princess Nora of LIECHTENSTEIN
  • Christophe AIT-BRAHAM
  • Franco ASCANI
  • Mehrez BOUSSAYENE
  • Roald BRADSTOCK
  • Maria BULATOVA
  • Alexandra DE NAVACELLE ZOLIDIS
  • Dionyssis GANGAS
  • Beatriz GARCIA
  • Bouchra HAJIJ
  • Yoshiko HAMAZAKI
  • Kun (Justin) HOU
  • Admire MASENDA
  • Alicia MASONI DE MOREA
  • Eric MITCHELL
  • Klaus SCHORMANN
  • Sylvia SWEENEY
  • David WALLECHINSKY
  • Barbara WILLIAMS

Honorary Chair

  • Lambis NIKOLAOU

DIRECTOR IN CHARGE

  • Director of Culture and Heritage

IOC COMMISSION FOR OLYMPIC EDUCATION

CHAIR

  • Mikaela COJUANGCO JAWORSKI

MEMBERS

  • Nita AMBANI
  • Filomena FORTES
  • Kee Heung LEE
  • Seung-Min RYU
  • Baklai TEMENGIL
  • Paul K. TERGAT
  • Caroline BENTON
  • Anastasia DAVYDOVA
  • Gudrun DOLL-TEPPER
  • Kostas GEORGIADIS
  • Keith JOSEPH
  • Marion KEIM LEES
  • Isidoros KOUVELOS
  • Vaida MASALSKYTE
  • Miki MATHESON
  • Oleg MATYTSIN
  • Vira PEREDERIY
  • Laurent PETRYNKA
  • Annamarie PHELPS
  • Mary PIERCE
  • Judy SIMONS, J.P.
  • Jeanette SMALL
  • Luzeng SONG
  • Ryan STOKES
  • Stephan WASSONG
  • Thierry ZINTZ

DIRECTOR IN CHARGE

  • Director of Culture and Heritage

PROGRAMME

Main subject:
“The Olympic Movement and Olympism in digital era”
Special subject:
“The promotion of physical activity via digital engagement strategies and virtual sports”

June 11 – Saturday

 

June 12 – Sunday

07.45 hrs

Guided visit to the Acropolis museum, the archaeological site of Acropolis and the Panathenaic Stadium.

14.00 hrs

Lunch at the hotel.


17.45 hrs

Departure by coaches to the Hill of Pnyx.

19.00 hrs

Opening Ceremony of the 62nd International Session for Young Olympic Ambassadors.

21.00 hrs

Reception at the President hotel.

June 13 – Monday

08.30 hrs

Departure by coaches to Ancient Olympia.

13.30 hrs

Arrival and accommodation in the IOA premises in Ancient Olympia.

16.00 hrs

Welcome by the IOA Dean, Prof. Konstantinos GEORGIADIS at the Main Lecture Hall “D. Vikelas” of the IOA conference center.

Presentation of the guests, lecturers, discussion group coordinators and participants.

17.00 hrs

Opening Ceremony of the works of the 62nd International Session for Young Olympic Ambassadors at the Main Lecture Hall “D. Vikelas”.

Olympic Anthem.

Presentation of the officials and guests.

Address by Μr Isidoros KOUVELOS, President of the International Olympic Academy, Member of the Hellenic Olympic Committee, Member of the IOC Commission for Olympic Education, 1st Vice-President of the Hellenic Equestrian Federation, and Board member of the International Olympic Truce Foundation.

Address by the representative of the region of Western Greece.

Address by the Mayor of Ancient Olympia, Mr Georgios GEORGIOPOULOS.

Laying of wreaths at the stele of Pierre de COUBERTIN, renovator of the Olympic Games, and at the commemorative monument of John KETSEAS and Carl DIEM, pioneers of the establishment of the International Olympic Academy.

Commemorative photograph.

1st CYCLE OF SUBJECTS

June 14 – Tuesday

08.30 hrs

Guided visit to the archaeological site and the museum of Ancient Olympia.

09.30 hrs

Meeting of the working groups coordinators with the IOA Dean, Prof. Konstantinos GEORGIADIS.


16.30 hrs

Lecture by Dr George ILIOU (GRE), with the title: “Aristotelian Phronesis: A Solution for Ethical Dilemmas in the Olympic Games”.

17.00 hrs

Discussion with the lecturer.

17.30 hrs

Lecture by Mr Vincent PEREIRA (IOC), with the title: “The Olympics face to the virtualization and gamification of sport”.

18.00 hrs

Discussion with the lecturer.

18.30 hrs

Working groups A1.

21.00 hrs

Film projection.

June 15 – Wednesday

08.30 hrs

Lecture by Prof. Alberto CARRIO SAMPEDRO (ESP), with the title: “The Challenge of competition between humans and robots”

09.00 hrs

Discussion with the lecturer.

09:30 hrs

Lecture by Prof. Dr Emilio FERNÁNDEZ PEÑA (ESP), IOC Marketing dpt. with the title: “Principles for being a Young Olympic Ambassador in the Digital Era”.

10:00 hrs

Discussion with the lecturer.

10.30 hrs

Working groups A2.


14.30 hrs

Artistic activities.

16.30 hrs

Working groups A3.

18.00 hrs

Sports activities.

21.00 hrs

Literature and Poetry workshop (1).

June 16 – Thursday

09.00 hrs

Parallel Workshops on:

  • “Olympism and Olympic Education” with Prof. Konstantinos GEORGIADIS
  • “We are Olympic Media: Seminar on Social Media Audiovisual Reporting” with Prof. Emilio FERNÁNDEZ PEÑA

11:30 hrs

Preparation of the conclusions of the working groups of Cycle A.


14.30 hrs

Artistic activities

18.00 hrs

Sports activities

21.00 hrs

Social evening (1).

June 17 – Friday

09:30 hrs

Excursion to the beach.


17.00 hrs

Departure from the beach to the premises of the International Olympic Academy.

18.00 hrs

Sports activities.

 

Evening free.

2nd CYCLE OF SUBJECTS

June 18 – Saturday

08.30 hrs

Lecture by Prof. Dr. Jim PARRY (GBR), with the title: “E-sports, ‘Virtual Sports’ and the Olympic Virtual Series”.

09.00 hrs

Discussion with the lecturer.

09:30 hrs

11:30 hrs

Working groups B1.


14.30 hrs

Artistic activities

16.30 hrs

Working groups B2.

18.00 hrs

Sports activities.

21.00 hrs

Literature and poetry workshop (2).

June 19 – Sunday

08.30 hrs

Lecture by Assoc. Prof. Ian BRITTAIN (GBR), with the title: “The Paralympic Games and E-Sports - the way to a more inclusive future?”.

09:00 hrs

Presentation by Ms Zhang HONG (CHN), with the title: “The real meaning of being an athlete role model”.

09.30 hrs

Discussion with the lecturers.

11:00 hrs

Olympic Day Run, Ancient Olympia.


14.30 hrs

Artistic activities

16.30 hrs

Preparation of the conclusions of the working groups of Cycle B.

19.00 hrs

Track and field events.

21.00 hrs

Social evening (2).

June 20 – Monday

08.30 hrs

Short presentations by the participants.

11.00 hrs

Swimming gala.


17.30 hrs

Final sports contest.

19.00 hrs

Poetry and fine arts contest.

21.00 hrs

Arts happening: Jointly organized by the dance and literature – poetry workshops.

June 21 – Tuesday

09.00 hrs

11.00 hrs


21.00 hrs

Social evening (3).

June 22 – Wednesday

08.30 hrs

Departure for Athens via Delphi.

11:00 hrs

Guided tour of the archaeological site and the museum of Delphi.

14:00 hrs

Lunch at Delphi.

15:30 hrs

Departure from Delphi.

15:30 hrs

Arrival in Athens at approximately 19.30 hrs and accommodation at the PRESIDENT hotel and at the CANDIA hotel (40, Theodorou Diligianni, 10438, Athens, T: (+30) 210 5246112-7, E-mail: candia@candia-hotel.gr).

June 23 – Thursday

 

Departure from Athens.

Coordinators

Supervising Coordinators

Ms Yarden HAR LEV (ISR)

Dance Workshop

Ms Samantha MATAVATA (ZIM), Ms Marie-Lou Jeanne NOIROT (FRA)

Literature and Poetry Workshop

Mrs Laurel BRASSEY IVERSEN (USA), Mr Rafael MENDOZA (MEX)

Fine Arts Workshop

Mr Xavier JEANNIN (FRA), Ms Yauheniya YAKALUEVA (BLR),

Ms Tebogo Gerda NTESANG (BOT)

Music Workshop

Mr Dimitrios REGALOS (GRE), Ms Chloé Abou CHABAKE (LBN), Ms Christina ZARNDT (USA),

Sports Activities

Ms Chloé Abou CHABAKE (LBN), Ms Christina ZARNDT (USA), Mr Rafael MENDOZA (MEX),Mr Vasileios SGOUROS (GRE), Ms Nalini SINGH (IND), Ms Bogusia SMOLAREK (POL) Ms Marie-Lou Jeanne NOIROT (FRA), Ms Yauheniya YAKALUEVA (BLR), Ms Tebogo Gerda NTESANG (BOT), Ms Ashley OPHORST (NED), Ms Divya SAINI (IND), Mr Mateus NAGIME (BRA), Mr Xavier JEANNIN (FRA), Mr Anidev SINGH (IND), Ms Angela STÃNESCU (ROM)

Social Evenings and Arts Happening

Mr Dimitrios REGALOS (GRE), Ms Ashley OPHORST (NED), Mr Xavier JEANNIN (FRA), Ms Marie-Lou Jeanne NOIROT (FRA), Ms Nalini SINGH (IND), Ms Samantha MATAVATA (ZIM)

Internet Live Transmission of the Session

Ms Bogusia SMOLAREK (POL), Ms Divya SAINI (IND)

Film Projection

Ms Tebogo Gerda NTESANG (BOT), Mr Anidev SINGH (IND)

Coordination of Conclusions

Ms Christina ZARNDT (USA), Mr Anidev SINGH (IND), Mr Mateus NAGIME(BRA), Mrs Laurel BRASSEY IVERSEN (USA), Mr Xavier JEANNIN (FRA)